Životní náklady

Tvoje finanční náklady se budou skládat z následujících položek: školné, ubytování, stravování, sport a volnočasové aktivity, školní pomůcky, doprava, kapesné.

 

školné

Současné školné pro akademický rok 2012/2013 je většinou £9,000 (undergraduate). Výhodou ale je, že si na pokrytí celého školného můžeš jako občan Evropské unie vzít půjčku (více zde), kterou začneš splácet, teprve až se ti podaří získat zaměstnání.  

  

ubytování

Cena ubytování se odvíjí od toho, jestli si zajistíš univerzitní ubytování nebo se ubytuješ v soukromém sektoru. Dále záleží na tom, jestli budeš bydlet v takzvaných „catered halls“ nebo zvolíš „self-catered halls“. Více o možnostech ubytování zde. Počítej ale s tím, že ubytování bude pravděpodobně tvořit největší částku z tvého rozpočtu. Ceny začínají někde na £60 týdně a končí i třeba na £200 týdně.    

  

Dej si ale pozor, co vše je v ceně ubytování zahrnuto. Například internet, voda nebo elektřina nemusí znamenat malé částky. Dále musíš počítat s výdaji za praní a sušení prádla. Podle našich zkušeností stojí jedno vyprání kolem £2.2 a sušení £1, což rozhodně nejsou zanedbatelné částky v případě, že budeš prát často.

  

sport a volnočasové aktivity

Sportuješ rád(a)? I to tě bude něco stát. Roční členství ve sportovním klubu tě ročně přijde na zhruba £60. Dále se můžeš zapojit do různých „societies“, ale opět počítej s povinným ročním příspěvkem okolo £5-£10 za jedno členství.  

   

školní pomůcky

Do této kategorie patří zejména nákup učebnic. Jedna nová učebnice totiž stojí kolem £50. A i když se dají sehnat učebnice z druhé ruky za polovinu, ne vždy jsou pro tebe použitelné (je-li například součástí kód pro online účet).

 

Pokud nevlastníš notebook, určitě si ho pořiď.   

 

doprava

Zde je myšlena především doprava z/do České republiky. Naštěstí existuje spoustu levných leteckých společností. Záleží jen na tom, jak daleko je tvoje univerzita vzdálena od nejbližšího letiště. Při použití vlakového spoje počítej s částkou kolem £25 liber (tam a zpět). V případě, že by jsi chtěl hojně využívat městskou hromadnou dopravu, je nejlepší si zakoupit roční kupón.

 

kapesné 

Kapesné se ti bude hodit především na nepředvídatelné výdaje. Ať už to budou všemožné vstupy nebo večerní zábava.  

 

stravování

Pokud budeš mít stravování zajištěné na ubytování, stačí si dokupovat jen drobné občerstvení a tekutiny. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Studential.cz Tým

© 2009-2019 Všechna práva vyhrazena. Studential.cz

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode