Život ve Velké Británii

 

Život ve Velké Británii

Není pochyb o tom, že se život ve Velké Británii značně liší od toho v České Republice. Zde nalezneš 8 rozdílů, na které si musíš zvyknout:

  1. Řídí se vlevo!

Pro člověka, který vyrůstal v kontinentální Evropě může být docela problém si na dopravu zvyknout. V Londýně je spousta přechodů označená „Look right“, to však neplatí o ostatních městech. Takže se radši dvakrát rozhlédni na obě strany, než se začneš opravdu orientovat.

  1. Klima

Počasí je absolutně nepředvídatelné. Nejlepší je vždy počítat s tím, že bude pršet. Takže i když jdeš jen na hodinovou procházku, vezmi si raději deštník. Snadno se ti totiž může stát, že chytíš anglickou „cold“, která ti hodně znepříjemní život a težko se jí budeš zbavovat.

  1. Kuchyň

O anglické kuchyni se toho namluvilo až až. Celkově se dá říct, že o ní lidé mají špatné mínění. Osobně bychom o ní neřekli nic zlého. Na koleji si sice vaříme sami, ale občas si dáme něco venku a nikdy jsme toho nelitovali. Například bychom rozhodně doporučili jídla jako sweet chilli noodles, steak with baked potato, burgera anebo fish and chips. Navíc nezopomínejme, že nejpopulárnější kuchař světa – Jamie Oliver je brit!

  1. Open mindness

Lidé se tu řídí svým vkusem. Nebojí se na sebe si vzít něco extravagantního, neobvykle kombinovat styly nebo prostě jít do města v teplákách. Angličané jsou totiž opravdu tolerantní a nemůže se stát, že si na někoho ukazují nebo ho pomlouvají kvůli jeho image (aspoň né tak často jako v naši milované rodné zemi).

  1. Multikulturalita

Pro Anglii a zejména pro Londýn je charakteristické bohaté národností složení. Najdeš tu zejména hodně lidí z Asie, například z Indie, Pákistánu, Thajska, Číny a Hong Kongu. Dále je mezi studenty hodně francouzů, němců, ale i bulharů nebo španělů.

Univerzity jsou si toho vědomy a nabízejí podporu pro mezinárodní studenty v různých formách – ať už jsou to jazykové kurzy, International society nebo Buddy scheme.

  1. Domy místo paneláků

Pro většinu anglických měst jsou příznačné nízke rodinné domy místo, pro kontinentální Evropu obvyklých, panelových domů. To platí i pro velká města jako jsou Londýn nebo Bristol. O to více pak nad těmito malými domečky vynikají mrakodrapy jako je například londýnská Swiss RE Tower.

  1. Ceny

Celkově se dá říci, že ceny v Anglii jsou o dost vyšší než v Česku. Na druhou stranu jsou zde mnohem vyšší platy – a tak například za hodinu brigády tu většinou dostaneš minimálně 7 liber. Představ si tedy, že by byl minimální hodinový plat za brigádu 210 Kč – to už nezní tak špatně, ne? Jako občan EU máš právo pracovat maximálně 20 hodin týdně, což znamená, že životní náklady by jsi měl bez potíží pokrýt.

Takže naše rada zní: nepřepočítávej ceny na české koruny, nesrovnávej ( i když to opravdu láká, nemá to smysl) – udělej si radši rozpočet a drž se ho.

Navíc existuje mnoho způsobů jak ušetřit – vyhlížej akce v supermarketech jako jsou Tesco nebo Saisbury’s. Spoustu věcí můžeš pořídit i v Poundlandu, což je obchod, kde je vše za jednu libru.

Více podrobností o cenách jednotlivých výrobků najdeš v sekci životní náklady.

  1. Ve veřejných prostorách se nekouří!!!

Tento fakt ocení především nekuřáci, kteří se tak zbaví jedné velké nepříjemnosti spojené s chozením zejména do hospod a klubů.

Dále se dá říci, že toto omezení snižuje konzumaci cigaret u kuřáků. V Anglii se všeobecně hodně obrací pozornost na kuřáky, kteří chtějí přestat – v lékarnách je široká nabídka prostředků na odvykání a Health Care Cetres nabízejí určitou podporu při odvykání.

 

Kontakt

Studential.cz Tým

© 2009-2019 Všechna práva vyhrazena. Studential.cz

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode